• 27 maja 2022

Czy powinieneś wykupić ubezpieczenie biżuterii? Oto co mają do powiedzenia eksperci

Słyszeli Państwo o ubezpieczeniu domu, wynajmu, zwierząt domowych i samochodu. Może nawet posiadasz coś, co nazywa się ubezpieczeniem od długoterminowej opieki dla przyszłych potrzeb emerytalnych. Ale co z ubezpieczeniem biżuterii? Czy je posiadasz? Czy w ogóle go potrzebujesz?

Tutaj dwóch ekspertów wypowiada się na temat tej usługi i tego, w jaki sposób ubezpieczenie biżuterii może (i nie może) pomóc chronić Twoje kosztowności i pamiątki.

Jak sprawdzić, czy powinieneś wykupić ubezpieczenie biżuterii?

Jeśli nadal jesteś w fazie biżuterii kostiumowej, kupujesz biżuterię w sklepach z szybką modą lub na takich rynkach jak Etsy, gdzie wiele przedmiotów nie jest wykonanych z metali lub kamieni szlachetnych, prawdopodobnie nie brałaś pod uwagę ubezpieczenia biżuterii. Ale jeśli jesteś w rynku na coś bardziej wartościowego, jak diament, to na pewno jesteś świadomy tagu ceny na tych przedmiotów.

"Zawsze słyszymy o czterech C", mówi Bryan Howard, dyrektor ds. zarządzania produktem, dostawca ubezpieczeń biżuterii. "Nie możemy zapomnieć o piątym, a jest nim pokrycie".

Podczas gdy ubezpieczenie biżuterii jest dostępne dla każdego, kto chce je mieć, jest ono głównie używane do zastąpienia przedmiotów w przypadku utraty, kradzieży lub uszkodzenia. Jeśli utrata kolczyków za 25 dolarów nie jest dla Ciebie dużym problemem, możesz zrezygnować z ubezpieczenia biżuterii. Ale jeśli kupujesz coś bardziej znaczącego, być może pierścionek zaręczynowy lub obrączkę, będziesz chciał to rozważyć.

"To jest rzeczywiście bardzo ważne, aby mieć, i to jest świetne, jeśli masz biżuterię, która byłaby rzeczywiście bardzo kosztowne dla Ciebie, aby zastąpić", mówi Kimberly Palmer, ekspert finansów osobistych. "Jeśli masz coś o znacznej wartości, chcesz uzyskać pokrycie, i to jest rzeczywiście naprawdę przystępne".

Gdzie można uzyskać ubezpieczenie biżuterii

Jeśli masz już ubezpieczenie domu lub wynajmu, Palmer sugeruje zacząć tam.

"Jeśli masz ubezpieczenie najemcy lub ubezpieczenie domu, zazwyczaj można po prostu dodać go na powiedzmy 50 dolarów rocznie," mówi. "I to się bardzo różni. Więc chcesz zapytać z wyprzedzeniem o to, jak wymienić każdy przedmiot na polisie i sprawdzić, czy pokryje ona twoje przedmioty, gdy jesteś w podróży, na przykład."

Howard ostrzega, że dodanie biżuterii do istniejącej polisy zazwyczaj wymaga wyszczególnienia każdego przedmiotu z osobna. Zapomnij o jednym elemencie i możesz mieć pecha. Ponadto, niektóre polisy nie obejmują przedmiotów o wysokiej wartości, takich jak biżuteria lub dzieła sztuki, więc należy przeczytać drobny druk.

Jeśli chcesz mieć osobną polisę, tradycyjne ubezpieczenie biżuterii da Ci większą swobodę w wymienianiu indywidualnych wartości dla każdego przedmiotu i przedstawianiu dowodów zakupu lub wartości opartych na wycenach - co jest niezbędne dla każdego, kto posiada obszerną lub zabytkową kolekcję biżuterii.

Ile kosztuje ubezpieczenie biżuterii

Podobnie jak w przypadku innych rodzajów polis, koszt ubezpieczenia biżuterii będzie zależał od wartości biżuterii i zakresu, w jakim chcemy ją ubezpieczyć. Howard mówi, że zazwyczaj jest to od 1 do 3 procent całkowitej wartości przedmiotu, płatne każdego roku. Innymi słowy, jeśli Twój pierścionek zaręczynowy kosztuje $10,000, będziesz musiał zapłacić $100 do $300 za składkę ubezpieczeniową rocznie. Zwiększ deductible (kwotę, którą płacisz zanim ubezpieczenie zacznie płacić), a Twoja składka się zmniejszy.

Należy pamiętać, że stawka będzie się różnić w zależności od miejsca zamieszkania: "W każdym stanie obowiązują inne prawa i przepisy" - mówi Howard. Na stronie internetowej Jeweler's Mutual możesz szybko oszacować, czego możesz się spodziewać w swoim stanie, korzystając z bezpłatnego narzędzia do szacowania składek.

Jeśli chcesz najtańszą drogę, Palmer mówi, że dodanie pokrycia dla konkretnego przedmiotu do obecnych polis jako rider jest bardziej przystępną opcją.

Jak działa ubezpieczenie biżuterii

Większość polis ubezpieczeniowych na biżuterię będzie miała różny zakres pokrycia. Twoja polityka będzie kopać w przypadku utraty, uszkodzenia lub kradzieży przedmiotów.

"Jest to znacznie bardziej wszechstronne niż tradycyjna polisa dla właścicieli domu" - mówi Howard. "Podczas gdy większość z nich obejmuje biżuterię, zazwyczaj jest to do mniejszej kwoty i tylko wtedy, gdy zostanie skradziona". Oznacza to, że jeśli stracisz swój pierścionek na plaży podczas wakacji z rodziną, możesz mieć pecha z tradycyjną polisą dla właścicieli domu, podczas gdy ubezpieczenie biżuterii prawdopodobnie zapłaci za jego wymianę.

I chociaż nie ma języka w większości polis ubezpieczeniowych na biżuterię określających, co należy zrobić, aby uniknąć kradzieży, na przykład, Howard mówi, że niektóre polisy oferują zniżki na alarmy domowe lub sejfy, aby chronić te cenne przedmioty.

Kiedy należy ubezpieczyć biżuterię

Ubezpieczenie biżuterii można uzyskać dla nowych lub już posiadanych przedmiotów. Jeśli zamierzasz dokonać dużego zakupu, możesz ubezpieczyć przedmiot od pierwszego dnia. Ale jeśli pozwoliłeś swojej kolekcji budować się w czasie i w końcu rozważasz ubezpieczenie, jest to również opcja. W takim przypadku wystarczy, że przedstawisz dowód zakupu lub wycenę, jeśli zgubiłeś te dokumenty.

"Zasadniczo szukamy dokumentacji, która pomoże wesprzeć wartość, której używasz w swoim wniosku" - mówi Howard. "Są chwile, kiedy wcześniejsza strona deklaracji ubezpieczeniowej lub inna dogłębna dokumentacja będzie działać".

To samo jest prawdą w przypadku dziedziczenia biżuterii. Podczas gdy niemożliwe jest zastąpienie pierścionka z czasów liceum, można zlecić wycenę tego przedmiotu, tak aby można było wykupić dla niego polisę.

"Polisa pokryje tylko tyle, ile jest warta," mówi Palmer, "więc może nie sprawić, że poczujesz się lepiej, jeśli stracisz biżuterię swojej babci, na przykład".

A w takich sytuacjach, gdy przedmiot, który zastępujesz, ma wartość niematerialną, sentymentalną, możesz nadal uzyskać coś podobnego do tego przedmiotu, gdybyś kiedykolwiek go stracił.

"Jeśli jest to jedyna w swoim rodzaju pamiątka rodzinna, oferujemy dodatkowe ubezpieczenie o nazwie Actual Cash Value (ACV)" - mówi Howard. "Pracowaliśmy z klientami, którzy stracili przedmioty i nie mogliśmy znaleźć zastępstwa, a w takich okolicznościach możemy wypłacić gotówkę z polisy".

W skrócie, nie musisz decydować w dniu zakupu kawałka biżuterii, czy chcesz go ubezpieczyć. Możesz poświęcić swój czas na porównanie planów, zlecić wycenę i przyjrzeć się opcjom ubezpieczenia wielu przedmiotów na raz.

Share :

Może Cię zainteresować