• 27 maja 2022

Biżuteria z duszą – antykwaryczna

Biżuteria antykwaryczna

Biżuteria jest przedmiotem niezwykle uwielbianym przez płeć piękną. Potrafi podkreślić charakter każdej stylizacji, którą może uzupełniać zarówno codziennie jak i od święta. Nadzwyczajny urok posiada biżuteria antykwaryczna, ale także zabytkowa i unikalna.

Posiadanie biżuterii z własną historią to niewątpliwy powód do domy. Szczególnie, kiedy przez długi czas było prawidłowo konserwowana. Z łatwością można ją znaleźć w wielu domach. Cechuje się niebywałą ekstrawagancją. Bardzo często posiada nieokreśloną wartość sentymentalną, szczególnie ta po ukochanych przodkach. 

Cena rynkowa takiej biżuterii kształtuje się ze względu na miejsce produkcji. Pewne marki odcisnęły swoje piętno w sztuce jubilerskiej. Należy się zastanowić, dlaczego taka biżuteria posiada wysoką wartość w dzisiejszych czasach oraz dlaczego stanowi obiekt pożądania kolekcjonerów?

Biżuteria, która posiada wartość antykwaryczną, to cenne okazy. Pochodzą zazwyczaj z XIX wieku, ale mogą być także starsze. Zawód jubilera był wówczas przeznaczony wyłącznie dla ograniczonej grupy osób, cechujących się ponadprzeciętnymi zdolnościami manualnymi oraz charakterem bez skazy. Stworzenie w tamtych czasach pięknej biżuterii było porównywalne do dzieł wielkich artystów, np. rzeźbiarzy lub malarzy. Należy zwrócić uwagę na fakt, że wszystko było tworzone wyłącznie przy pomocy pracy rąk. Każda biżuteria była w pełni unikalna. Wymagała wielkiego zaangażowania od stwórcy. 

Do dnia dzisiejszego koneserzy nadal zajmują się poszukiwaniem dzieł, które powstawały w wybranych epokach. Dotyczy to szczególnie: biedermaier, płynnych linii, ornamentów oraz asymetrii w wytworach secesyjnych. Na popularności zyskują wzory art deco. 

Historia kolczyków

Choć w XXI wieku tworzona jest niezwykła biżuteria, to jednak nadal nie potrafi doścignąć historycznych dzieł. Ze srebra tworzono kolczyki, które skutecznie potrafią zachwycić nawet teraz. Doskonale wpasują się w odświętną stylizację. Wykorzystanie zabytkowej biżuterii zapewni niepowtarzalność. Antyczne kolczyki bardzo często zgrywają się w harmonijną całość z innymi akcesoriami zdobiącymi, np. pierścionka, zawieszki. Posiadają ten sam mianownik.

Antyczne kolczyki

Srebro cechuje się o wiele łatwiejszym dostępem. Jego cena jest znacząco niższa niż cena złota. Z tego powodu jest często lekceważona. Zupełnie inaczej sytuacja klaruje się w przypadku biżuterii antycznej. Antyczna biżuteria wykonana ze srebra to obiekt pożądania koneserów. Wartość jest znacząco zawyżona, jeżeli przyozdobione są kamieniem szlachetnym, np. szafirem.

Brylanty stale zyskują na popularności. Z powodzeniem można umieścić je jako dodatek w srebrnych wyrobach. Równolegle tworzy się nurt, który coraz bardziej docenia biżuterię z szafirem, onyksem lub tygrysim okiem.

Wybór oraz cena antycznej biżuterii powinna być adekwatna do stanu w jakim się znajduje oraz wykorzystane sposoby zdobienia. Szczególnie popularna jest ekstrawagancko zdobiona ciekawymi wzorami. 

Wartość biżuterii antykwarycznej

Cena jaką należy uiścić za biżuterię antykwarycznej jest zależna od szeregu wielu właściwości. Przede wszystkim od pracochłonności wykonania, rodzaju kruszcu, wagi oraz ilość elementów wykonanych ręcznie. Drastycznie wrasta, jeżeli posiada dodatkowo kamienie szlachetne. Wielu kolekcjonerów jest w stanie zapłacić ogromne pieniądze za zabytkową biżuterię. 

Jak dbać o starą biżuterię?

Posiadanie zabytkowej biżuterii oznacza szereg działań, które są niezbędne do zachowania jej w jak najlepszym stanie. Konserwacja odbywa się przy pomocy specjalistycznych środków. Złoto oraz srebro mogą bardzo szybki sposób ściemnieć. Pozostawienie biżuterii w wilgotnym środowisku przyczynia się do przyspieszenia tego procesu. Na ich powierzchni powstaje charakterystyczny nalot. 

Taki stan rzeczy w bardzo szybki sposób można cofnąć a biżuteria odzyska utracony blask.  Na rynku dostępna jest szeroka oferta specjalistycznych płynów, które odświeżą zabytkową biżuterię. Można wykorzystać także zakupione u jubilera specjalne ściereczki. Domowe sposoby mogą przyczynić się do tworzenia zarysowań na powierzchni pielęgnowanych przedmiotów. 

Ochronę biżuterii przed niszczeniem należy prowadzić poprzez odpowiednie przechowywanie. Idealne sprawdzają się woreczki foliowe, blokujące dostęp powietrza. W ten sposób można znacząco przedłużyć rewelacyjny wygląd biżuterii.

Share :

Może Cię zainteresować

Wyjątkowa biżuteria antykwaryczna

Stylistyka historycznej biżuterii sprzed lat jest niezwykle oryginalna, a przy tym po prostu zachwycająca swoim...