• 27 maja 2022

Pierścionek z diamentem czy brylantem? Oto jest pytanie

Pierścionek zaręczynowy

Diament czy  brylant? Co wybrać? Dla wielu z nas to zagadka na którą trafiamy gdy przygotowujemy się do oświadczyn. Jeśli się nad tym zastanawiasz gdy oglądasz pierścionki na wystawie u jubilera to możesz być spokojny. Odpowiedź na to pytanie jest dużo prostsza niż Ci się wydaje! 

Czas by zaspokoić tą zajmującą naszą uwagę kwestię. Na pewno znasz z matematyki " Każdy kwadrat jest prostokątem, ale nie każdy prostokąt to kwadrat. Sytuacja z diamentami i brylantami jest bardzo podobna. Nie są to różne kamienie, ani synonimy. Diament jest kamieniem szlachetnym, który wydobywany jest spod ziemi, a w rękach mistrzów jubilerskich zmienia się on w brylant. Czyli podobnie jak do matematycznej zasady. Każdy brylant to diament, ale nie każdy diament to brylant. Diament staje się bowiem brylantem dopiero gdy zostanie poddany specjalnemu szlifowaniu. Brylant to diament w szlifie brylantowym, czyli okrągłym ( także najbardziej popularnym). Często patrząc na nazwy w sklepach można spotkać obie nazwy, ale to ułatwienie dla osób, które używają tych nazw zamiennie. 

Jak wygląda droga diamentu od kamienia po ceniony klejnot? 

Brylanty to symbol trwałości, luksusu i oczywiście miłości. Ich historia zaczyna się jednak od bryłki węgla, która jest zakopana głęboko w ziemi. Tam pod ogromnym ciśnieniem i wpływem bardzo wysokich temperatur rozpoczyna się bardzo długi, liczony w milionach lat, proces krystalizacji, który sprawia, że formuje się jeden z najtwardszych materiałów jaki jest spotykany w naturze - diament. Następnie pod wpływem procesów tektonicznych diamenty wędrują ku powierzchni skąd następnie je wydobywamy. Na typ etapie nie przypomina on klejnotu, który błyszczy i ma zaokrąglone ściany. Tutaj kończy się też natura, a zaczyna mozolna praca specjalistów, którzy mają sprawić by wydobyty diament był idealny do pierścionka zaręczynowego. 

Pierścionek z brylantem

Pytanie o zakup pierścionka  z brylantem lub diamentem jest więc tylko niezwykle popularnym nieporozumieniem bo raczej nikt nie kupuje pierścionka w którym jest matowy kamień. Błysk brylantu pochodzi z rąk doświadczonego szlifierza, który zamienia ten surowy minerał w niezwykle piękny i szlachetny klejnot przy pomocy odpowiedniego sposobu szlifowania. Ta praca wymaga ogromnej cierpliwości i precyzji, ale także pasji od osoby, która ją wykonuje. Jest kilka możliwych rodzajów takiego szlifu, ale tym najbardziej popularnym, a jednocześnie uznawanym za najpiękniejszy jest właśnie szlif brylantowy, ponieważ ujawnia on niesamowity blask klejnotu w którym promienie światła wirują niczym w tańcu.

Czym więc różni się brylant od diamentu?

Diament powstaje z węgla, a brylant z diamentu. Gdy mamy na myśli kamień, który zdobi biżuterię taką jak pierścionek zaręczynowy można używać obu tych pojęć, ale to brylant jest bardziej precyzyjnym. Gdy jednak myślimy o kamieniu, który został wydobyty i nie był poddany jeszcze szlifowaniu to jedynym poprawnym określeniem jest diament. Ceny brylantów będą różnić się od szlifu, jego czystości, masy, ale także barwy. Teraz już wiesz, jaka jest różnica między nimi, więc czas zająć się ważniejszymi kwestiami. Pamiętaj jednak że będzie to nie tylko ozdoba, ale także symbol waszej wiecznej i nieustającej miłości. Wybierz dobrze!

Share :

Może Cię zainteresować