• 26 czerwca 2022

Szmaragd - olśniewający kamień urodzeniowy maja

Historia

Jako kamień narodzin dla maja i symbol odrodzenia, szmaragdy są cenione za swoje piękno od starożytności. Szmaragd, pochodzący od słowa "smaragdus", oznacza w języku greckim dosłownie "zielony". Szmaragd wydobywano w Egipcie już w 330 r. p.n.e., ale niektórzy szacują, że najstarsze szmaragdy mają 2,97 miliarda lat. Egipcjanie używali szmaragdów zarówno w biżuterii, jak i w swoich wyszukanych pochówkach, często chowając je wraz z monarchami jako symbole ochrony. Te wspaniałe zielone kamienie szlachetne były również noszone jako cenna biżuteria w starożytnej Grecji i Rzymie. Europejczycy poznali piękno szmaragdów w 1500 roku, kiedy Hiszpanie najechali Amerykę Południową i odkryli szmaragdowy klejnot dzięki Inkom. Indianie Muzo z Kolumbii mieli dobrze ukryte kopalnie szmaragdów, których odnalezienie zajęło hiszpańskim konkwistadorom prawie dwadzieścia lat. W tym samym okresie szmaragdy były cenione przez mogolskich cesarzy w Indiach, którzy wierzyli, że klejnoty te są talizmanami zapewniającymi ochronę bogów.

Geografia


Szmaragdy występują na całym świecie, w tym w Kolumbii, Brazylii, Afganistanie i Zambii. Dostępność wysokiej jakości szmaragdów jest jednak ograniczona. Powszechne jest poddawanie szmaragdów obróbce cieplnej w celu poprawy ich przejrzystości.

CZTERY C

Podobnie jak diamenty i inne kamienie szlachetne, szmaragdy można oceniać według 4C: koloru, szlifu, czystości i masy karatowej. Szmaragdy są często poddawane obróbce olejowej oraz Opticon, wypełniacz żywiczny. Oba te środki z czasem ulegają degradacji. Zaleca się korzystanie z usług zaufanego jubilera posiadającego certyfikat AGS lub IGS, który pomoże Ci dokonać świadomej inwestycji.

Kolor jest najważniejszym aspektem wpływającym na wartość szmaragdu. Kolor powinien być równomiernie rozłożony i nie za ciemny. Rzadko spotykane szmaragdy mają głęboki zielono-niebieski kolor, natomiast jaśniejsze kamienie są bardziej powszechne i tańsze.

Szlif jest bardzo ważny w przypadku szmaragdów, ponieważ odpowiedni szlif maksymalizuje pożądany zielony kolor. Popularnym szlifem jest kształt szmaragdu. Szlif ten rozjaśnia kamień i dodaje mu blasku, jednocześnie minimalizując ilość inkluzji i pęknięć.

Podobnie jak inne rodzaje berylu, szmaragdy często mają inkluzje, które są widoczne bez użycia mikroskopu. Inkluzje są tak powszechne w przypadku szmaragdów, że nie mają dużego wpływu na cenę. Wartość klejnotu tkwi w jego kolorze.

Istnieje duża rozpiętość cenowa pomiędzy szmaragdami o mniejszej i większej masie. Niektóre z najsłynniejszych szmaragdów w prywatnych kolekcjach lub muzeach ważą setki karatów i są uważane za bezcenne.

Mitologia

Jak wiele kamieni szlachetnych, szmaragdy mają wiele znaczeń wywodzących się z różnych kultur i wierzeń. Szmaragd jest kamieniem bogini Wenus i kojarzy się z romantyzmem. Mówi się, że szmaragdy przynoszą namiętność, błogość i bezwarunkową miłość! Legenda głosi, że noszenie szmaragdów daje zdolność przewidywania przyszłości i dostrzegania prawdy. Wierzono również, że szmaragd ma moc leczenia chorób i ochrony przed złem. Uważano, że szmaragd leczy problemy żołądkowe, kontroluje epilepsję i zatrzymuje krwawienie. Uważano również, że jest w stanie odpędzić panikę i sprawić, że osoba nosząca go będzie zrelaksowana i spokojna. Dziś szmaragd jest symbolem lojalności, nowych początków, pokoju i bezpieczeństwa, co sprawia, że jest nie tylko pięknym klejnotem do noszenia, ale także znaczącym prezentem, który będzie ceniony przez obdarowanego.

Sławni wielbiciele szmaragdu


W całej historii bogaci i sławni doceniali szmaragd. Kleopatra miała takie zamiłowanie do szmaragdowej biżuterii, że rościła sobie prawo własności do wszystkich kopalni szmaragdów w Egipcie w czasie jej panowania. Elizabeth Taylor, podczas kręcenia filmu "Kleopatra", otrzymała od Richarda Burtona legendarne szmaragdy, zakupione u słynnych jubilerów Bvlgari w Rzymie. Jej słynny szmaragdowy wisiorek został sprzedany w 2011 roku za 6,5 miliona dolarów. Pierwsza dama Jackie Kennedy nosiła pierścionek zaręczynowy ze szmaragdem i diamentami. W 1936 r. król Anglii Edward VIII oświadczył się swojej rozwiedzionej amerykańskiej miłości Wallis Simpson dziewiętnastokaratowym pierścionkiem ze szmaragdem z napisem "Teraz jesteśmy nasi". Skandal, jaki wywołał ich związek, sprawił, że król musiał abdykować z tronu, a para została księciem i księżną Windsoru. Dziś najsłynniejszą orędowniczką szmaragdów jest Angelina Jolie. Często nosi ona te wspaniałe zielone klejnoty na czerwonym dywanie. Inne wybitne gwiazdy Hollywood, w tym Halle Berry, Zoe Saldana i Olivia Wilde, często noszą szmaragdową biżuterię.

Słynne szmaragdy Elizabeth Taylor

Pielęgnacja szmaragdów

Do czyszczenia szmaragdów należy używać tylko łagodnego mydła i ciepłej wody, a nie technik wykorzystujących parę wodną, środki chemiczne lub wysoką temperaturę, ponieważ mogą one spowodować pęknięcie klejnotu. Szmaragdy są zazwyczaj traktowane olejem cedrowym, aby zminimalizować widoczność inkluzji. Jeśli zabieg ten jest przeprowadzony prawidłowo, nie wpływa na sposób, w jaki światło oddziałuje na klejnot, ani w żaden sposób nie zmienia jego koloru.

Kiedy nadszedł czas, aby dodać szmaragdową biżuterię do swojej garderoby, nasi wykwalifikowani gemmolodzy pomogą Ci dokonać właściwego wyboru. Posiadamy szmaragdowe wzory biżuterii, jak również luźne kamienie szlachetne. Odwiedź nas pod adresem 11219 South Dixie Highway w Pinecrest Village, Miami, Florida. Jesteśmy otwarci od poniedziałku do soboty, od 10 do 18, i mamy mnóstwo bezpłatnego parkingu!

Share :

Może Cię zainteresować