• 27 maja 2022

Wspaniały ametyst

Wspaniały ametyst!

Ametyst jest jednym z najpopularniejszych kolorowych kamieni szlachetnych wszech czasów. Jest to kamień urodzenia dla lutego, jak również kamień szlachetny dla 6 i 17 rocznicy ślubu. Ametysty można znaleźć w biżuterii religijnej i królewskich kolekcjach klejnotów na całym świecie, od tych ze starożytnego Egiptu po brytyjskie klejnoty koronacyjne. Chociaż kiedyś uważano je za równie cenne jak rubin, szmaragd i szafir, obecnie stosunkowo obfite zasoby sprawiają, że ten kolorowy klejnot jest powszechnie dostępny i bardzo przystępny cenowo. Ze względu na piękne odcienie fioletu, trwałość i możliwość tworzenia przy użyciu wielu różnych technik cięcia, ametyst jest niezwykle popularny w biżuterii masowej, jak również w projektach na zamówienie.

HISTORIA

Słowo "ametyst" pochodzi od starożytnego greckiego słowa "amethustos", oznaczającego trzeźwość lub brak pijaństwa. Starożytni Egipcjanie używali ametystu dla zodiakalnego znaku kozła. Kozioł był uważany za wroga winorośli i winnic, a zatem za antidotum na wino.

Istnieje wiele biblijnych odniesień do ametystu. Kamień ten uważany jest za symbol świętego Macieja i Anioła Stróża Adnachiela. Jest także emblematem dwunastu apostołów. Ametyst był jednym z dwunastu kamieni szlachetnych w napierśniku arcykapłana Aarona. Dwunasty fundament Świętego Miasta był zbudowany z ametystu. Ametyst stał się symbolem plemienia Dan, jednego z dwunastu plemion Izraela.

W średniowieczu ametyst był używany jako symbol pobożności i celibatu. Nosili go członkowie duchowieństwa Kościoła rzymskokatolickiego i ozdabiali nim krzyże kościelne. Ametyst jest nadal znany jako kamień biskupi. Biskupi rzymskokatoliccy tradycyjnie mają pierścienie biskupie wysadzane ametystami. Legenda głosi, że św. Walenty nosił pierścionek z ametystem z wyrzeźbionym wizerunkiem Kupidyna.

W tradycyjnej medycynie chińskiej ametyst przepisywany jest na bóle brzucha i złe sny. Setki lat temu kamienie ametystu zwilżano śliną i pocierano nimi twarz, aby pozbyć się pryszczy i szorstkiej skóry.

W średniowieczu europejscy żołnierze nosili ametystowe amulety dla ochrony w czasie bitwy, wierząc, że ametysty leczą ludzi i zapewniają im zimną krew. Ametystowe paciorki znaleziono w angielskich grobach anglosaskich.

LEGENDA

Istnieją dwie legendy dotyczące powstania ametystu.

Choć przypisuje się ją greckiej legendzie, jedna z wersji może pochodzić z wiersza francuskiego poety Remy'ego Belleau (1528-1577) zatytułowanego "L' Amethyste, ou les Amours de Bacchus et d' Amethyste" (Ametyst, czyli miłość Bachusa i Ametysty). Według tej wersji Dionizos, bóg wina i upojenia, uganiał się za dziewicą o imieniu Amethystos, która odrzuciła jego względy. Dziewczyna modliła się do bogów, błagając o zachowanie czystości. Bogini Artemida wysłuchała jej modlitw i odpowiedziała na nie, zamieniając Ametyst w czysty, biały kamień. Dionizos, uniżony pragnieniem panny zachowania czystości, w ofierze oblał kamień winem, barwiąc kryształ na purpurowo i tworząc ametystowy klejnot.

Druga wersja głosi, że po tym, jak Dionizos został znieważony przez śmiertelnika, poprzysiągł zemścić się na następnym śmiertelniku, który stanie mu na drodze. Była to Amethystos, panna zaangażowana w składanie hołdu bogini Artemidzie. Aby uchronić ją przed zemstą Dionizosa, Artemida szybko zamieniła pannę w posąg z czystego białego kwarcu. Gdy Dionizos zobaczył, co się stało, ogarnął go żal. Płakał łzami wina, które spłynęły po posągu, barwiąc go na purpurowo.

GEOGRAFIA

Ametyst był niegdyś równie drogi jak rubin, szmaragd i szafir, aż do XIX wieku, kiedy to odkryto jego wielkie złoża w Brazylii. Ogromne złoża ametystu w Ameryce Południowej i Afryce dostarczają obecnie wystarczającej ilości surowca, aby utrzymać jego cenę rynkową na przystępnym poziomie.

Jedyną komercyjnie zarządzaną kopalnią ametystu w Stanach Zjednoczonych jest kopalnia Four Peaks Mine w Arizonie. Znalezione na tym obszarze groty strzał z ametystu wskazują, że o złożu tym wiedzieli rdzenni Amerykanie. Uważa się, że niektóre kryształy ametystu przywiezione do Hiszpanii przez hiszpańskich odkrywców i wykorzystane w hiszpańskich klejnotach koronnych pochodzą właśnie z tego obszaru.

Inne wydajne złoża ametystu znajdują się w Kanadzie, Francji, Indiach, na Madagaskarze, w Meksyku, Maroku, Birmie, Namibii, Rosji, RPA, Sri Lance i Tanzanii.

KOLOR

Ametyst jest niezwykle popularnym kamieniem szlachetnym ze względu na swój atrakcyjny, fioletowy kolor. Choć słowo "ametyst" kojarzy się większości ludzi z ciemnofioletowym klejnotem, w rzeczywistości ametyst występuje w wielu odcieniach purpury. Kolor może być tak jasny, że jest ledwie wyczuwalny, lub tak ciemny, że jest niemal nieprzezroczysty. Może być czerwonawo-purpurowy, purpurowy lub fioletowo-purpurowy. Obecnie większość jasnych ametystów jest wykorzystywana w masowej produkcji biżuterii. Czerwonawo-purpurowy ametyst o wysokiej jakości jest używany w biżuterii z wyższej półki i biżuterii projektantów.

Kolor ametystu może być modyfikowany poprzez ogrzewanie. Obróbka cieplna może być stosowana w celu rozjaśnienia koloru bardzo ciemnego ametystu lub wyeliminowania brązowych odcieni. Duża część żółtego lub złotego kwarcu sprzedawanego jako "cytryn" to w rzeczywistości ametyst poddany obróbce cieplnej. Naturalne lub celowe ogrzewanie może również zmienić kolor ametystu na bladozielony.

CIĘCIE

Ametyst może mieć bardzo różnorodne kształty, ponieważ akceptuje wiele różnych technik cięcia. Powszechnie stosowane są szlify okrągłe, owale, gruszki, szlify szmaragdowe, trójkąty, markazyty, poduszki, kaboszony i kamienie kruszone.

Ametyst jest wyjątkowym materiałem do cięcia w dowolne i niepowtarzalne kształty. Kształty te można wykonywać ręcznie lub za pomocą automatycznego cięcia. Takie "fantazyjne" lub designerskie szlify mogą być produkowane masowo lub tworzone jako jedyne w swoim rodzaju. Ametyst jest również szeroko stosowany do rzeźbienia kształtów zwierząt i tworzenia innych obiektów do celów jubilerskich i ozdobnych.


PIELĘGNACJA

Ametyst jest purpurową odmianą kwarcu. Ma on 7 stopień w skali Mohsa, co czyni go odpowiednim do codziennego noszenia. Mimo że jest trwały, wymaga pewnej pielęgnacji, aby zachować jego połysk i naturalny kolor. Ametyst może ulec uszkodzeniu w wyniku przypadkowego zadrapania o twarde przedmioty lub otarcia o inne kamienie o takiej samej lub większej twardości znajdujące się w szkatułce z biżuterią. Jest to dość kruchy materiał i może zostać wyszczerbiony lub porysowany przez ostre uderzenia. Najlepiej jest nie nosić biżuterii z ametystu podczas wykonywania trudnych czynności lub w miejscach, w których może dojść do uszkodzenia.

Ametyst może blaknąć pod wpływem długotrwałego wystawienia na bezpośrednie działanie promieni słonecznych lub jasnych lamp wystawowych. Z tego powodu długoterminowe przechowywanie ametystu najlepiej jest przeprowadzać w szkatułce na biżuterię lub innym ciemnym miejscu.

AMETYST SYNTETYCZNY

Mimo że ametyst jest uważany za klejnot w przystępnej cenie, od 1970 r. produkuje się tańszy ametyst syntetyczny. Z ametystu syntetycznego wyprodukowano ogromną liczbę elementów biżuterii fasetowanej i kaboszonowej. Syntetyczny ametyst jest często sprzedawany bez ujawnienia i podawany jako ametyst naturalny. Aby mieć pewność, że kupuje się autentyczny ametyst, należy dokonywać zakupów u renomowanego jubilera.

FOLKLORE

Od wieków przypisywano ametystowi wiele mistycznych mocy. W czasach starożytnych wierzono, że zapobiega on pijaństwu. Wierzono, że picie z ametystowego kielicha chroni przed upojeniem. Starożytni Egipcjanie używali ametystu jako środka chroniącego przed poczuciem winy i lękiem. Noszono go jako ochronę przed oszukiwaniem samego siebie, a także jako zabezpieczenie przed czarami. W chińskiej filozofii Feng Sui uważa się, że ametyst wzmacnia róg bogactwa, który przynosi dawanie i otrzymywanie bogactw materialnych.

Niektórzy uważają, że ametyst pomaga w leczeniu bezsenności i depresji. Uważa się, że noszony blisko głowy ametyst łagodzi bóle głowy. Niektórzy uważają, że może on wspomagać proces myślenia, pomagając w bardziej efektywnym przetwarzaniu informacji. Ametyst był również stosowany jako pomoc dla osób cierpiących na zaburzenia pamięci.

ODWIEDŹ NAS!

Zapraszamy do obejrzenia naszej bogatej kolekcji biżuterii z kolorowymi kamieniami szlachetnymi. Niezależnie od tego, czy szukasz prezentu dla bliskiej osoby, czy chcesz kupić biżuterię dla siebie, na pewno znajdziesz coś, co Ci się spodoba. Odwiedź nas na 11219 South Dixie Highway w Pinecrest Village of Miami. Oferujemy wiele bezpłatnych miejsc parkingowych. Jesteśmy czynni od poniedziałku do soboty w godzinach od 10 do 18. Masz pytanie? Zadzwoń do nas pod numer (305) 252-1123. Cieszymy się, że możemy Ci służyć!

Share :

Może Cię zainteresować

Rose Gold jest w modzie!

Różane złoto jest modne!Trend na kolor różowego złota wciąż rośnie. Od obrączek ślubnych, przez lakiery do...