• 27 maja 2022

Jak zadbać o złotą biżuterię z brylantami?

Złoty pierścionek

Złoty pierścionek zaręczynowy z diamentem to marzenie chyba każdej przyszłej panny młodej. Nic w tym zresztą dziwnego - "Kobiety kochają diamenty". Te kamienie to jedne z najbardziej trwałych surowców na ziemi. Mogą być zarysowane jedynie przez drugi diament. Złoto także uznawane jest za długowieczne, gdyż przeważnie nie ulega reakcjom chemicznym.

Owszem, można zauważyć iż jest ono miękkim metalem, jednak odpowiednie dodatki stopowe sprawiają, iż nie jest ono tak podatne na zadrapania. Pierścionek zaręczynowy składający się z tak doskonałych surowców, musi cały czas wyglądać idealnie, co wcale nie jest tak proste do osiągnięcia. To przecież przedmiot, którego używamy każdego dnia. Dlatego jego projekt musi uwzględniać każdy z niebezpiecznych czynników zewnętrznych.

Niestety nawet biżuteria z najbardziej trwałych surowców świata może ulec zniszczeniu. Jeśli nie będziemy korzystać z niego tak, jak zaleca to jubiler, musimy liczyć się z poważnymi zniszczeniami.

Dlatego już przed zakupem pierścionka powinniśmy sprawdzić, jak prawidłowo użytkować złotą biżuterię oraz jak dbać o jej wygląd. Ochrona przed uszkodzeniami spoczywa oczywiście na właścicielce, jednak by odpowiednio się do niej przygotować, musimy zdać sobie sprawę z tego co jest, a co nie jest uszkodzeniem pierścionka i na czym tak naprawdę to polega. Ta kwestia nie jest bowiem aż tak łatwa, jak moglibyśmy uważać.

Często możemy zauważyć, że na złotej biżuterii powstają mikrorysy - drobne zarysowania metalu, które powstały przez wzgląd na styczność z innymi twardymi materiałami. Tego typu zarysowań nie możemy uznać za uszkodzenie. Chociaż złoto o próbie 585 jest twarde, inne przedmioty są twardsze, przez co zostawiają na nim ślady. To całkowicie naturalny proces, który wiąże się z codziennym użytkowaniem. Za uszkodzenia pierścionka możemy zatem uznać inne defekty, które powstały podczas złego użytkowania.

Pierścionek z diamentami

Jak uchronić przed nimi naszą biżuterię?

  • Przed zaśnięciem warto zdjąć pierścionek zaręczynowy. Podczas snu nie mamy żadnej kontroli nad własnym ciałem - bardzo często wymachujemy wtedy dłońmi, choć zupełnie nie zdajemy sobie z tego sprawy. Właśnie wtedy może dojść do poważnych uszkodzeń pierścionka. Może od trafić w twardą ramę łóżka czy ścianę, przez co powstaną na nim głębokie rysy. Inną sytuacją może być uszkodzenie korony pierścionka, przez co znajdujący się w nim diament poluzuje się i w ostateczności wypadnie.
  • Podczas prac domowych również zdejmujecie swoją biżuterię. Zwłaszcza wtedy, gdy wymagana jest spora aktywność dłoni - podczas gotowania, sprzątania czy zmywania naczyń.
  • Gdy niesiecie coś ciężkiego, na przykład torbę z zakupami, starajcie się nie trzymać jej w tej ręce, na której nosicie pierścionek zaręczynowy jeśli znajdują się na niej także inne pierścionki. Niesienie ciężarów powoduje mocne zaciśnięcie dłoni, a w kontakcie z inną biżuterią może to powodować odkształcenia w pierścionku zaręczynowym.
  • Chociaż złoto jest odporne na detergenty, lepiej zbytnio nie ryzykować. Dlatego przed kontaktem z silnymi środkami czyszczącymi lepiej zdjąć pierścionek bądź chronić go pod rękawiczką.
  • Do czyszczenia używajcie jedynie przeznaczonych do tego specjalistycznych środków oraz czyściw. Korzystanie z innych metod i twardych polerek może powodować powstawanie niewielkich rys, które z czasem mogą prowadzić do zmatowienia tafli złota.
  • Pierścionek warto przetrzymywać w suchym miejscu, na przykład woreczku, bez reszty biżuterii. Luźna szkatułka z wieloma innymi pierścionkami to środowisko, które sprzyja zarysowaniom.

Warto stosować się do wyżej wymienionych zasad, by znacząco przedłużyć świeżość swojej biżuterii.

Share :

Może Cię zainteresować

Rose Gold jest w modzie!

Różane złoto jest modne!Trend na kolor różowego złota wciąż rośnie. Od obrączek ślubnych, przez lakiery do...

Wspaniały ametyst

Wspaniały ametyst!Ametyst jest jednym z najpopularniejszych kolorowych kamieni szlachetnych wszech czasów. Jest to...