• 27 maja 2022

Wyjątkowa biżuteria antykwaryczna

Historyczna biżuteria

Stylistyka historycznej biżuterii sprzed lat jest niezwykle oryginalna, a przy tym po prostu zachwycająca swoim niebanalnym pięknem. Nie dziwi zatem fakt, iż tak wiele osób decyduje się ją kolekcjonować, czy nosić na co dzień. Ogromna precyzja wykonania każdego elementu takiej biżuterii, wspaniała ornamentyka oraz historie ukryte w tych niepozornych przedmiotach - to wszystko przyciąga miłośników historycznych wyrobów jubilerskich. Co zatem warto wiedzieć o tym wyjątkowym rodzaju biżuterii?

Klasycyzm w najlepszej odsłonie

Motywy starożytnej Grecji oraz Rzymu zdominowały sztukę zdobień biżuterii w początkach XIX wieku. Stylizowane liście palmy oraz akantu, czy charakterystyczne meandry, nie tylko pełniły rolę dekoracyjną, ale miały także odzwierciedlać uczucia oraz emocje odczuwane przez właściciela takiej biżuterii. Popularne stają się sekretniki, w których przechowywane były fotografie bliskich osób, czy nawet pukle włosów ukochanych. Nurt sentymentalno-żałobny wyróżniał się połączeniem złota z czarną emalią, perłami, czy też onyksem. Ale biżuteria mogła też świadczyć o niezwykłych podróżach w dalekie zakątki świata, czy po prostu o statusie społecznym jej właściciela.

Okres biedermeieru

Po wojnach napoleońskich, dostęp do drogocennych surowców był mocno ograniczony, przez co wymyślano inne sposoby na ozdabianie biżuterii. Piękne ornamenty w stylu rokoko, tworzono na przykład przy użyciu dmuchanego złota. Często złotem pokrywano też blachy, które były zdobione emalią, grawerowaniem, czy repusowaniem.  Nierzadko korzystano też z innych surowców, takich jak chociażby tombak albo mosiądz, które kosztowały po prostu mniej. W okresie biedermeieru wyjątkowo chętnie korzystano także z kamieni szlachetnych, a zwłaszcza z turkusów, korali albo granatów, które mogły być zastępowane także kolorowym szkłem. W dekoracji biżuterii w tym okresie, bardzo chętnie wykorzystywano motywy roślinne oraz zwierzęce.

Ekskluzywna biżuteria antyczna

Urokliwa secesja

Okres secesji to niezwykłe motywy dekoracyjne inspirowane naturą. W złotnictwie często też wykorzystywano postać kobiety, a prowadzone linie były niezwykle płynne. W tworzeniu biżuterii w końcówce XIX wieku zaczęto chętnie używać metalu, szkła, kości słoniowej czy masy perłowej.  Ten czas to również odkrycie potencjału rogu. Z tego względu, tak często możemy natrafić na grzebienie rogowe, stworzone właśnie w secesji. 

Elegancja w art déco

Kiedy kobietom w końcu udaje się wydostać z narzucanych im kanonów zachowań i następuje emancypacja, wszystko ulega zmianie, w tym również wygląd biżuterii. Panie zaczynają ubierać krótsze sukienki oraz garnitury i kapelusze, a elementy biżuteryjne stają się bardziej geometryczne oraz przyjmują prostsze formy. W art déco ponownie wracają motywy związane ze starożytnymi kulturami, a do strojów zdominowanych przez czerń oraz biel, doskonale dopasowują się diamenty oraz perły. Oczywiście, chętnie wykorzystywane są cenne i droższe surowce, jednak coraz częściej sięga się po ich tańsze odpowiedniki, takie jak bursztyn, jadeit, kryształ górski oraz bakelit. Na salony wkracza też powoli sztuczna biżuteria, ale nadal w bardzo eleganckiej formie.Biżuteria sprzed wielu lat niesie za sobą niezwykłe historie, a do tego zachwyca swoim wyjątkowym pięknem i szlachetnością. Warto zatem zwrócić na nią szczególną uwagę.

Share :

Może Cię zainteresować